Narodil se 31. 8. 1939 v české rodině, která v průběhu první republiky (1918–1938) vlastnila sklárnu v severočeských horách v Jablonci nad Nisou a později se ve středočeském městě Mnichovo Hradiště zaměřila na výrobu skleněné bižuterie (sklárna Jablonec). Konec první republiky v Československu a německá okupace znamenaly konec rodinného podnikání.
Mezitím se Zdeněk Strnad rozhodl ctít rodinnou tradici a vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT), kde také v roce 1970 obhájil dizertační kandidátskou práci v oboru silikátů a v roce 1992 habilitoval (docent).
V letech 1970–1971 působil jako samostatný vědecký pracovník na univerzitách ve Velké Británii. V roce 1986 byl zaměstnaný jako konzultant v oboru sklokeramických materiálů u japonské firmy Nippon Electric Glass Ltd. V letech 1974–92 působil ve Výzkumném ústavu Sklo Union. V letech 1978–1984 pracoval jako člen 7. subkomise Mezinárodní sklářské komise (International Commission on Glass – ICG).
Po roce 1989 zaměřil Zdeněk Strnad svoje vědecké aktivity na výzkum bioaktivních materiálů pro náhradu a regeneraci tkání v lidském organismu. V roce 1991 se stal spoluzakladatelem společnosti LASAK.
Počáteční orientaci i další směřování nově ustavené společnosti LASAK ovlivnil Zdeněk Strnad významně svojí vizí „endosteálního implantátu s bioaktivním povrchem“. V té době se koncept bioaktivity dotýkal pouze keramických bioaktivních materiálů, které však svými mechanickými vlastnostmi většinou nedosahovaly na aplikace ani středně zatížených implantátů. Představa bioaktivního implantátu s dostatečnou mechanickou pevností byla zpočátku částečně naplněna vývojem endosteálního zubního titanového implantátu IMPLADENT® s plazmaticky naneseným bioaktivním povlakem hydroxyapatitu (Z. Strnad, J. Strnad, C. Povýšil, K. Urban: Effect of Plasma Sprayed Hydroxyapatite Coating on Osteoconductivity of Titanium Implants. The International Journal of Maxillofacial Implants, 15 (2000), 483–490).
Avšak úplné a originální naplnění vize „endosteálního implantátu s bioaktivním povrchem“ představovala až zlomová technologie BIO povrch, která byla vyvinuta a zavedena do výroby ve společnosti LASAK u implantologických systémů IMPLADENT® a BioniQ® pod vedením Jakuba Strnada. Bioaktivní povrchová úprava titanu (BIO povrch) umožňuje vytvořit v krátké době dlouhodobě stabilní funkční rozhraní mezi živou kostní tkání a povrchem titanového materiálu bez vmezeření intermediální vazivové vrstvy jako reakce organismu na cizí těleso. Vyvinutá technologie je patentována společností LASAK a byla oceněna prestižní vědeckou cenou Česká hlava 2010 v kategorii cena Industrie.
V čele společnosti LASAK vystřídal Zdeňka Strnada v roce 2009 jeho syn Jakub Strnad. Pan docent působí v současné době ve společnosti na pozici vedoucího klinického sledování.