Implantace v estetické zóně u dospívajících

10. června 2024

Krása úsměvu se odvíjí od estetického vzhledu zubů a viditelné oblasti dásní. Doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., ve své případové studii popisuje léčbu 18leté pacientky, která byla do jeho ordinace odeslána s problémy se zubem 21 v důsledku předchozího úrazu. S využitím minimálně invazivních chirurgických postupů s ochranou okolních tkání bylo dosaženo po estetické a funkční stránce nejlepšího možného výsledku.

Kazuistika „Implantace u dospívajících v estetické zóně“ od doc. MUDr. Martina Starosty, Ph.D., vedoucího katedry stomatologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity, si můžete přečíst v Implantalogie Journal č. 6/24.

Ošetření pomocí zubních implantátů je dnes běžnou součástí léčebného postupu při náhradě ztraceného zubu. Úspěch závisí na mnoha faktorech, včetně výběru vhodného systému implantátů, stanovení správné indikace a chirurgického postupu, optimální protetické náhrady a z dlouhodobého hlediska dokonalé ústní hygieny, zejména v okolí implantátu. Pacienti chtějí, aby jejich zubní náhrada byla nejen funkční, ale především splňovala vysoké estetické požadavky, zejména v oblasti, kde je zub viditelný. Z estetického hlediska jsou nejcitlivější horní řezáky, zejména střední. Podle toho linie úsměvu může být viditelná nejen oblast korunky, ale také dásně a celkový estetický dojem je dán detaily tzv. bílé a červené estetiky. Proto je pro dosažení celkového harmonického výsledku důležitá nejen samotná protetická náhrada, ale také postup zaměřený na zachování okolních tkání.

Kazuistika

Osmnáctiletá pacientka si stěžovala na recidivující píštěl na zubu 21. Před pěti lety utrpěla při nehodě na kole zranění horního rtu a subluxaci levého horního řezáku. Po sešití měkkých tkání a repozici zubu 21 podstoupila další ošetření u svého zubního lékaře. Před čtyřmi lety se zub zabarvil. Následovalo několik endodontických ošetření. Protože byl zub uvolněný, byl zafixován s okolními zuby pomocí kompozitu. První vyšetření u dr. Starosty odhalilo nepravidelnou linii úsměvu. Ve vestibulu v mukogingivální linii byla v oblasti 21 chronická píštěl. Intraorální rentgenové snímky potvrdily neúplné endodontické ošetření s částečnou výplní zasahující do periapikální oblasti a částečnou resorpcí kořene. Po zvážení všech možností a s ohledem na přání pacientky bylo rozhodnuto o zavedení implantátu s okamžitým zatížením. Byl vybrán 14 mm dlouhý implantát BioniQ® o průměru 4 mm.

Celou případovou studii doc. MUDr. Martina Starosty, Ph.D., si můžete přečíst v časopise Implantologie Journal č. 6/24.

„Úspěch implantace závisí na mnoha faktorech, včetně správné indikace a volby chirurgického postupu, optimální protetické náhrady a compliance pacienta,“ říká dr. Starosta na základě svých dlouholetých zkušeností.

Doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., je vedoucí katedry stomatologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity. V roce 1999 byl jmenován soudním znalcem v oboru stomatologie. Je členem výboru České parodontologické společnosti, členem Evropské parodontologické společnosti (EFP) a Mezinárodního týmu pro implantologii (ITI). Výsledky své práce prezentuje v řadě odborných zpráv a vědeckých článků, je autorem učebnic a vystupuje jako přednášející doma i v zahraničí.